Normální zpráva, která otřásla světem


Keď si newyorský policajt Larry DePrimo 14. novembra počas svojej nočnej pochôdzky na Times Square všimol bosého bezdomovca, ani na chvíľu neváhal. V neďalekom obchode mu kúpil topánky v hodnote sto dolárov (cca 77 eur). Za tie nakoniec zaplatil iba 75 dolárov (58 eur), pretože predavač na ne uplatnil svoju zamestnaneckú zľavu.

Svedkom tejto situácie bola istá Jennifer Foster, turistka z Arizony, 
ktorá odovzdanie topánok bezdomovcovi zachytila fotoaparátom vo svojom mobilnom telefóne. Fotku následne poslala e-mailom na policajné riaditeľstvo, ktoré ju potom zverejnilo na svojom profile na Facebooku.

Odvtedy fotka zaznamenala viac než 1,6 milióna videní, dostala 350-tisíc "likeov" a 85-tisíc ľudí ju zdieľalo. Samotný DePrimo pre The New York Times uviedol, že bezdomovci ponúkol aj šálku kávy, ale ten ju odmietol a po obutí nových topánok odišiel. "Bol to ten najslušnejší človek, akého som kedy stretol," vyhlásil policajt.

via ja niesom 1%





Živý svět


Až vám zase nějaký seriózně vypadající pán s kravatou bude v TV vyprávět něco o tom, že svět je plný nebezpečných a zvrácených sil, jež si jdou po krku, že v některé jeho části žijí jistí ...isti, kteří bojují proti jiným ...istům a že ti první ...isti jsou ti jediní a praví, až vás zase někdo bude lákat k účasti na nějaké připitomnělé kolektivní revoluci, jejíž vyústění má vždy jednu a tutéž podobu - nikam nevedoucí politické volby -, až se vám bude zdát, že už to nikam dál nevede...

... vyjděte ven a napojte se na Život.

Je to koneckonců to jediné, co doopravdy máme. Zbytek je jen velké vymyšlené nic - vata, která poutá pozornost k nesmyslu a bere čas a energii. Na konci velkého vymyšleného nic je totiž zase jen... nic.






Kosmický had v Chomutově, Ostravě a Třinci




Děkuji Martině a Barboře za vzdušnou organizaci včerejšího vystoupení v Brně. Děkuji jim taky, že upekly chleba, který jsme všichni pojedli. Bylo v tom víc, než jen symbol. Děkuji kavárně Falk za hostitelství, překrásnou atmosféru a projevenou zdvořilost všech, kteří tam pracují - je strašně fajn to zažít na vlastní kůži. Děkuji všem, kdo jste přišli, a někteří dokonce přijeli hodně z daleka. Děkuji vám za fantastické setkání naživo, díky kterému jsme mohli společně letět. Děkuji i těm, co přišli pozdě a odešli dřív, aniž přispěli vstupným. Každý pokus je platný. Naše téměř pětihodinnové intenzivní spojení dopadlo na úrodnou půdu.

Co do vědomí napadá, ve vědomí zůstane.
Zlatý prach poznání přinesl vzácnou příležitost poznat se jinak.
Jak?
Tak, aby nám samým se sebou bylo dobře.


Děkuji Brno ještě jednou a ze srdce.


P.S. Nejbližší termíny přednášek:
4.12.2012 v 17:30 hod. - Café Atrium, Chomutov
6.12.2012 v 17:00 hod. - Coworking-space Viva, Ostrava
7.12.2012 v 17:00 hod. - Městská knihovna, Třinec




Teď už se těším na to, co bude


Dostal jsem email od čtenářky, při jehož čtení mi přišlo, že bych ho měl s vámi sdílet, protože všichni jsme spojeni a dotýká nás všech. Takže s laskavým dovolením pisatelky a s mým hlubokým poděkováním a úctou přeposílám dál...


Dobrý den,

rozhodla jsem se Vám napsat v souvislosti s mým problémem, nebo spíše trápením (ted už bych to teda tak nepojmenovávala, protože po tříměsíčním bádání, co se to se mnou vlastně děje už pomalu začínám chápat o co jde). Za posledního půl roku mně do života vstupují takový změny, což mě přinutilo nebo spíše samovolně dovedlo k informacím, které souvisí s přeměnou vědomí a duchovním vzestupem. Píšu hlavně proto, že jsem se dnes dívala na video s Vámi a Alžbětou Šorfovou a když jsem poslouchala Vaše slova o tom, co jste prožíval, jak se Vám změnil život apod., tak mě běhal mráz po zádech když jsem si uvědomila, že stejně takové pocity prožívám já. Ještě před tím, než se mi na konci tohoto léta rozpadl osmiletý vztah, jsem začala mívat zvláštní pocity, někdy až úzkost a strach. Najednou jsem začala mít obavy, že se mi ztrácí půda pod nohama, že vlastně ani nepatřím tam, kde jsem žila a s kým, přestala jsem mít potřebu se stýkat s přáteli, chodit ven, neměla jsem zájem prostě o nic a začala jsem si o sobě myslet, že jsem se zbláznila. Absolutně nic mě nanaplňovalo, nedokázala jsem v klidu sedět, byla jsem nervózní a pořád jakoby něco hledala a nenacházela, no bylo to strašný, pocit totálního vyhoření a selhání. V práci jsem dala výpověď, vůbec jsem se nedokázala soustredit na to, co delám, pak jsem si našla práci novou, potom následoval rozchod s přítelem po osmi letech a přesun zpět do mého rodiště (bydlela jsem na Slovensku s přítelem předtím). Myslela jsem si, že když se vrátím zpět ke své rodině a starým známým na Moravu, tak že budu zase "normální", ale bohužel. Postupně jsem v zoufalství přicházela k informacím o přísunu nových energií, o duševním vzestupu a nalezení jednoduchosti v sobě a hlavně jsem zjistila, že člověk musí přijmout všechno, i svůj vlastní strach a trápení, jinak se ho nezbaví, jenom tím, že to všechno přijmu tak, jak to přišlo. A hodně mi pomohlo to, co jste říkal ve videu, že ta svoboda přichází až když si člověk uvědomí, že nemá co ztratit. V současné době už je mě o dost líp, protože jsem si uvědomila svůj původ a spoustu věcí s tím souvisejících, kromě toho i to, že to, co mě živí, mě nebaví a že svůj život potřebuju prožít úplně jinak. Utěšující pro mě je hlavně to, že ta zkličující úzkost, která mě dřív doprovázela už odešla a střídají se ve mě pocity absolutního štěstí, radosti, blaženosti a takové nostalgie, smutku. Chtěla bych mít celkově ten život radostnější a naplněnější, aby ty nepříjemné stavy už nepřicházely. Chtěla jsem Vám jenom poděkovat za ty slova a za Vaše webové stránky nové bohatství. Člověku pomůže, když zjistí, že v tom není sám, že se to prostě děje a je to v plným proudu. Pomáhá mě, když si uvědomím, že se vlastně není čeho bát, právě naopak, přijmout to všechno tak, aby to trápení mohlo prosáknout na povrch a odejít. Hrozně se těším, až bude okolo mě víc takových, se kterýma si o tom budu moct otevřeně popovídat a nebát se, že mě budou považovat za divnou:-)

Teď už se těším na to, co bude.





Tlak znovuzrození

Motto: Současný obrovský tlak je způsoben velkým náporem univerzální kosmické síly, dávající všemu enormní zrychlení. Univerzum si zřejmě usmyslelo, že z nás vymáčkne ambrosii našeho božství, ikdybychom přitom měli skapat.

U spousty lidí se nyní v plné síle začínají projevovat jejich léta potlačované pocity a noční můry. Něco se děje a dere se to z hloubky na povrch, a to někdy dost děsivým způsobem. Čím to je?

Všechno živé na Zemi i ve známém Univerzu se nyní vaří ve velkém kotli tajemství Života a přeskládává do nového uspořádání. Zdaleka se to netýká pouze lidských bytostí. Jsme v tom všichni, jen lidé to možná pociťují jako poněkud větší drama, tím dramatičtější, čím víc se vzdálili sami od sebe.

Je to způsobeno nějakým vnějším vlivem?

Bezesporu. Všechno skutečně podstatné se v celých dějinách Života na Zemi vždy odehrávalo v tichu a neviditelně. To co se jeví být viditelným na povrchu věcí (a čemu jsme zvykli říkat dějiny) má vždy zároveň také nějaké své energetické vlákno, jež vede do hloubky a tam se dotýká celku Života.

Mýlíme se tedy, považujeme li naše lidské dějny za platné?

Ach vůbec ne! Jsou naprosto platné, protože vypovídají o tom, kudy a jakým způsobem putovalo lidské vědomí po Zemi v určitém cyklu času. Každý jeden sám zanecháváme energetický otisk v paměti času a prostoru, jež nemá nám známé a pochopitelné lineární uspořádání. Zajímavý je spíš výběr událostí z paměti času, které jsme lineárně seřadili a rozhodli se jimi tvořit dějiny. Úsměvný pokus o interpretaci nezachytitelného nepopsatelna.

Je lineárně plynoucí čas pouhým přeludem?

Ano, a time management je jeho největší iluzí. Čas, jak ho dnes kulturálně vnímáme, je pouhá bublina. Je nedohonitelný a nenaplnitelný, jednoduše proto, že lovíme jeho nepolapitelný stín. Představte si čas jako materiál. Hmotu, ze které se dá tkát, stavět nebo vařit. Čas má svůj rozměr, svoji hloubku, svůj rytmus, svou tekutost, pevnost nebo sypkost, prostě svůj vnitřní smysl, kterému je velmi velmi těžké porozumět. A to se neustále mění! Být manažerem času je k smíchu.



Jak se tedy dá s časem pracovat?

Jedině přes splynutí se záměrem. Splynete li se záměrem, čas se automaticky přidá na vaši stranu a otevře vám na chvíli své tajemství, aby mohl být naplněn.

Čím?

Energií.

Myslíte tím životní energii - čchi - jak byla popsána ve starověké Číně?

V zásadě ano, ikdyž jakýkoli popis je v tomto případě ošidný.

Proč?

Protože energie je živá. Zkuste popsat život. U první vyřčené slabiky už to bude něco jiného. Můžete zachytit jeho letmé doteky, pokusit se popsat vlastní jemnocit, vytáhnout z hloubky jemnohmotné chvění. To vše bude platné, ale tajemství proudícího Života vám stejně bude navždy unikat.

Přesto máme na Zemi k dispozici pouze určitý časový úsek, jenž se dá lineárně vyjádřit.

Ano, ale to je jen otázka vnímání. Podíváte li se na čas v půdorysu 2D perspektivy, můžete ho skutečně načrtnout jako úsečku. To je koneckonců způsob, jakým vnímá a interpetuje čas naše kultura. Jenže čas není plochý. Možná si ho dokážete představit jako 3D předmět a už zde vidíte jeho nové možné dosahy a možnosti. A co teprve 4D, 5D, 6D až po nám dnes známou 11. dimezi - tady už se dostáváme na plochu kouzelných a v tajemství ukrytých aspektů času, které nám nejspíš vůbec nedocházejí. A teď si zkuste představit, že je čas jakýmsi tunelem, jdoucím napříč všemi dimenzemi. Dveře, které se zničehonic otevřou a zase zavřou a vy jimi vstoupíte nebo nevstoupíte a naplníte nebo nenaplníte to, proč jste se narodili. To vše je jen otázkou naší momentální připravenosti, bdělosti a střízlivosti.

Z toho jde hlava kolem.

Ano, čas je magický. Teď běží v kinech film 'Atlas mraků', který se pokouší o rozlomení zafixovaného lineárního vnímání času v naší kultuře. Ještě jsem ho neviděl, ale cítím, že bude stát za to, stejně jako před nedávnem film 'Počátek', jenž poukázal na možnosti snění. Je toho teď spousta všude kolem.


Co máme ale dělat s tím nesnesitelným tlakem, co panuje?

Pokusit se ho vydržet a spolupracovat s ním. V Tibetu mají přísloví: "Bolest je jako koště, vymete z nás všechnu špatnou karmu." Vlastně je dobře, že to bolí, ikdyž je to někdy nesnesitelné. Je to znamení, že se konečně něco děje, tedy že se měníme, a že to něco má dobrý směr. Představte si sami sebe jako plod, který dozrává a sám sebe nyní vylupuje ze slupky, ve které byl dosud uzavřený. Naše jádro se dere z našeho středu na povrch a my se ocitáme na hloubce, kde musíme unést sami sebe. Sami, chápete?

Pomohou nám v tom antidepresiva, psychiatři, alkohol, modlitby, či jiné rozptýlení přinášející prostředky?

Určitě mohou přinést dočasnou úlevu od sílícího tlaku, nikoli však jeho řešení. Současný obrovský rostoucí tlak je způsoben velkým náporem univerzální kosmické síly, dávající všemu enormní zrychlení. Univerzum si zřejmě usmyslelo, že z nás vymáčkne ambrosii našeho božství, ikdybychom při tom měli skapat. Jediné doporučení, které mám je - vydržet a spolupracovat (podvolit se). Vzdorovat tomu nemá smysl, stejně jako utíkat před tím. Není kam.

Jde o svého druhu znovuzrození?

Ano, všichni jsme se jednou narodili a tak nějak víme, že to bylo pod velkým tlakem a že jsme se ocitli v úzkých. Stejně tak dobře víme, že to vše bylo dočasné a nakonec to dobře dopadlo. Představte si, kdybyste se tehdy rozhodli tomu vzdorovat, nebo před tím utíkat. A to se nám děje právě teď, rodíme se jako nové bytosti a co bylo uvnitř chce ven. Proč se tomu bránit? Je to vlastně docela vzrušující cyklus času a je skvělé být při něm.

Děkuji za rozhovor.






Cesta divoké ženy

© Autor: Shlomi Nissim, Model: Odelia Yael Alony


Motto: Pokud není tělo posvátné, tak můžeme na ostatní pravidla zapomenout, protože nebude existovat ani kultura.

Už jste někdy potkali skutečně divokou ženu? Takovou, která nebere vůbec žádné ohledy na své předepsané sociální role a programově odmítá být jednou z těch podřízených, vyčerpaných, utahaných, úzkostlivých a starostlivých slepic? Ženu, která jednoduše nechce být tam, kde ji chceme (všichni my skrznasrkz násáklí kulturou) mít, protože tak jsme na to zvyklí? Vždyť víte o čem mluvím: "Už máš kluka?", "Tak kdy se budeš vdávat?", "A co dítě, plánuješ?" - tak se pořád dokola ptá kultura, aby potvrdila sebe samu. Jsou to otázky, kterými kultura dotlačí relativně silnou, volnou a svobodnou ženskou bytost k postupné oběti, rezignaci a ztrátě síly ve prospěch nás - machos, kteří řídí svět (tedy alespoň si to myslí). Ale kde se v tom všem nakonec ztrácí samotná divoká žena?

© Autor: Shlomi Nissim, Model: Odelia Yael Alony
Zajímavé je, co si pod pojmem 'divoká žena' představí (o čem sní) naše machisticko-sexistická kultura. Mám pocit, že by se ten obraz dal popsat jako 'divoká žena, která se nechá zkrotit mužem'. Koneckonců právě o tom je scénář většiny pornofilmů, které kultura produkuje primárně pro muže. Jakou představou by tento pojem naplnila (o čem sní) samotná žena, očištěná od hlubokých kulturních nánosů, to se nám asi nepodaří zjistit, protože by to vysoce pravděpodobně znamenalo zánik naší kultury, jak ji známe. A to si nemůžeme dovolit, prože by nám (macho mužům, kteří se na konci své životní poutě promění v zesláblé senilní děti) neměl kdo měnit plínky.

© Autor: Shlomi Nissim, Model: Odelia Yael Alony





Od pradávna se děsíme světa, ve kterém by se na košťatech proháněly divoké ženy, protože víme, že by se nám jedním mocným fouknutím zhroutil pod rukama jako domeček z karet. Ve světě divokých žen by princezna nikdy nenechala zabít svého draka, protože v něm je uchována její síla a nežila by nikdy s princem 'šťastně až do smrti', protože by byla nesmrtelná a žádného idiotského prince by ke štětstí nepotřebovala. Karkulka s vlkem by byli jedna ruka, a běhajíc volně po lese, by společně plánovali, jak zabít myslivce. Nedávno jsem byl na koncertě jednoho známého postaršího jazzmana, o kterém se ví, že často a rád pronáší 'sexistické a vulgární komentáře'. V jeho případě je to ovšem jaksi ospravedlněno tím, že se jedná o čistou součást jeho tvorby světa. Stal jsem se svědkem následující události: jakýsi velevážený a známý pan doktor se svěšeným panděrem a pleší si s sebou po koncertu přivedl o padesát let mladší slečnu (asi sestřičku), se kterou měl poměr a která doufala, že se jednou rozvede a jí se otevřou dveře do velkého světa. To, jak se v její přítomnosti tento velevážený, akademicky vzdělaný a dočista zatuhnutý kokot několikrát projevil, mi vyrazilo dech. Asi chtěl být taky cool, aniž by mu došlo, že je úplný idiot. No dobře, tak tohle je vzorek těch macho mužů, řekl bych si. Jenže co mě dostalo nejvíc, byla reakce té mladé nebohé duše, kterou několikrát před ostatními muži degradoval ve špinavý hadr na podlahu a ona se tomu jen idiotsky uchichtávala a popíjela svůj drink. Musel jsem ven, protože mi bylo na zvracení.

© Autor: Shlomi Nissim, Model: Odelia Yael Alony




V dobách, kdy ještě ženy tančily s vlky, neptřebovaly muže k tomu, aby byly šťastné. Dokonce ani k rozmnožování je nepotřebovaly. Ještě dnes jsou známy případy (zde odkazuji na vyprávění jeho svatosti Dalajlámy v knize 'Příběh Tibetu'), kdy na svět přicházejí lidské bytosti, jež nebyly počaty žádným mužem. Záměrem současné globální kultury vždy bylo a stále bude udržet divokost ženy na uzdě. Protože jedině tak naše nemocná kultura přežije, aniž by se musela nějak zásadně změnit. Jste to vy, ženy, kdo se musí pustit. My na to nikdy nebudeme mít kuráž. My se vás jen budeme pořád dokola snažit udržet tam kde jste a dávat vám pocit závislosti a bezmoci. Oslabovat vás celý život tím, že z vás budeme dělat matku, manželku, milenku, dceru, manažerku - jenom ne proboha bytost, která začne cítít své tělo a snít o své volnosti. Každá žena, která si začne uvědomovat, jaká ohromná síla se v ní ve skutečnosti skrývá je obrovskou hrozbou pro naši macho pevnost. A nebo konečně nastal čas pro Dalajlámova slova o tom, že: "Svět bude zachráněn ženou ze Západu"? Kéžby.

P.S. S laskavým dovolením režisérky Diany Fabiánové s vámi velmi rád sdílím celý film 'Můj souromý měsíc' a prosím vás o podporu edukačně-humorného dokumentu 'Mesiačky/Monthlies'.






Prispej
Pinterest

Získejte zpět vaše vědomí

Ať se na to dívám z jakékoli strany, k tomuhle videu žádný komentář nemůžu napsat, protože mám pocit, že cokoli napíšu, musí být všem přece tak dávno navýsost jasné, že jen budu mlátit prázdnou slámu. Všichni přece dávno někde hluboko v sobě cítíme a víme, že je naše kultura skrznaskrz nemocná, jen je konečně na čase s tím (v sobě) něco udělat, než onemocníme s ní.







Kosmický had v Brně 28.11.



Ve středu 28. listopadu se s vámi těším na živenou v Brně. 'Kosmický had - jsme připraveni objevit a rozvinout vlastní potenciál', tentokrát v Café Falk, Gorkého 12, Brno.

























Kresby z Liberce


Rád s vámi opět sdílím kresby, jež vznikly během našeho společného posledního setkání v Liberci, ve středu 21. listopadu, v rámci přdnášky 'Kosmický had', a jejichž autorem je Libor Korman.















Po čem toužím


Co mi to pořád sedí v břiše a odděluje mě to odemně samého? Od mého kdysi tak skutečného já? Od toho, abych zase viděl svět jako překrásné místo k životu a sebe v něm jako nádhernou zářivou bytost, kterou všichni milují jednoduše pro to, že je? Co to je, co mě svazuje v rozletu a nutí sklonit hlavu? Proč MUSÍM (synonimum NE MOCi) chodit do PRÁCE (synonimum ROBOTy), abych se UŽIVIL (synonimum ALMUŽNY) a nemůžu dělat jednoduše to, co mě baví? Je to strach, který do mě za celý můj život zaseli výchovou (napřed POVINNOST, potom ZÁBAVA), vzděláním (čím se budeš jednou ŽIVIT?), reklamami na úspěšný život, časopisy plnými idiotských článků o life-stylu, zprávami kde vystupuje jeden bubák za druhým - prostě kulturou. Jsme hluboce nemocní kulturou, protože jsme ji dovolili vyplnit náš život. To živé, zářivé a láskyplné v nás - tedy naši božskou podstatu - máme stále na dosah, jen jsme se ji naučili přestat vidět. Uvidět ji znamená poznat. Poznat znamená zachovat se. Jak? Jednoduše začít dělat to, co nás baví, a to bez ohledu na cokoli/kohokoli. Strach je led. Vědomí je oheň. Láska je síla. Ohromná síla.






Most do navždy


Motto: "Je spousta věcí, které bojovník může uskutečnit a kterých nebyl před několika lety schopen. Ty věci se nezměnily. Co se změnilo, je představa, kterou má bojovník sám o sobě." Don Juan Matus

To z hlubin času vyvěrá čas. Pečeť jednou rozlomená už se nezacelí. Všechno je v pohybu a my zůstali jsme celí. To celý čas obral nás. O naše jednou provždy, co nám nikdy nepatřilo. To skutečné je živé. To živé je opředeno tajemstvím. Na hloubce se potká, aby otevřelo most do navždy. Umím si to představit, tak je to. Hejá, hejá. Howgh. Howgh. Howgh.






Nové univerzální poznání


Motto: Pro zachování života je nutný pohyb.

Kdysi jsme, pod trestem upálení, museli věřit, že Země je plochá deska, nacházející se uprostřed vesmíru, kolem které se všechno točí. Dnes, pod trestem veřejného zesměšnění, musíme věřit, že středem naší galaxie je slunce, kolem kterého se pro změnu opět všechno neměnně točí a zbytek vesmíru tvoří 'temná', 'mrtvá' nebo 'prázdná' hmota. Jenže dnes stojíme na prahu nového prastarého poznání o tom, že Vesmír je hluboce tajemné, inteligentní, vnímající a putující bytí, jehož jsme nedílnou součástí. Toto poznání je otázkou našeho navýšeného vědomí. Nepřijde k nám přes naučené znalosti (cizí vědecký popis), ale jen a pouze přes vlastní hluboký univerzální (sou)cit všeho živého v celém Univerzu. Mám (po)cit, že toto nové prastaré poznání časem bezúsilně nahradí přesluhující náboženské, politické, národní a státní koncepty a přinese přístup k volné energii, celoplanetárnímu míru, všeobecné hojnosti a nové éře svobodného Člověka na Zemi. Ptáte li se kudy se k němu vydat, pak cesta vede výhradně středem našeho srdce.






Očekávaná změna


Motto: "Tragédie současného člověka nespočívá v jeho sociálních podmínkách, ale v nedostatku vůle změnit sám sebe. Je velmi snadné vymýšlet kolektivní revoluce, ale skutečně se změnit, zanechat sebelítosti, vymazat ego, opustit naše zvyky a vrtochy... ach, to je jiná věc! Skutečná vzpoura a jediné východisko pro lidské bytosti jako živočišný druh spočívá v revoluci proti své vlastní hlouposti. A jak pochopíte, to je naprosto individuální záležitost." Carlos Castaneda

Na cestě ke svému druhému já, otvírá se propast naší vlastní hloubky. Přejít přes ni je jako přejít právě zamrzlý rybník po tenkém mléčném ledu. Těžký jen padá, padá a padá, protože nedokáže unést sám sebe. Lehký, kdo letí a zůstává na dohled, vidí, kolik místa mu zbývá pro jeho manévry - jeho poslední tanec síly, který si schoval pro tuto příležitost, která mu snad zachrání život. Anebo padne do marnosti jako všichni okolo? Na bílé pláni, otvírají se obzory, které děsí. Síla tak mocná, že jedním fouknutím změní svět. Neseme ji ve svém středu, protože nás vydechla na tento svět. Vítr nám ji připomíná pokaždé, když trhlina mezi světy objeví se na obzoru a on na chvíli utichne - to tehdy mluví nejsilněji. A pokaždé když s hvězdami moudrý promlouvá, sype se prach, zlatý prach na hlavy putujících a přináší poznání. To tady skrývá se nejhlubší tajemství Člověka na Zemi. V jeho středu.




Být v Krajině

Včera jsem, se dvěma dalšími muži, vyputoval do Krajiny. Byla to speciální příležitost, jež nepřišla od nikoho z nás - nebyl v ní žádný lidský nebo osobní úmysl, či záměr. Zvláštním způsobem se naskládaly okolnosti posledních měsíců a týdnů, jež vyústily v čistý energetický impulz, který jsme jednoduše následovali. Všechno se spojilo a my jsme se zachovali a vyputovali. Bez očekávání, bez stanovení mety, či cíle, či nějaké osobní chutě něčeho dosáhnout. Věděl jsem jen, že putujeme do Krajiny, abychom poznali. Viděl jsem, že ta Krajina se v naší obvyklé realitě nachází někde v okolí hory Říp a že někde tam budeme společně hledat přechod. Nad ránem mi přišla v živém snění tato zpráva: "Krajina má vrstvy. Je živá a divoká. Vstoupíme do ní přes svoji vlastní hloubku a budeme sledovat její projevy. Budeme do ní putovat, abychom poznali. To poznání patří nám. Nebudeme se v ní pohybovat jako obyčejní, ale jako čarovné lidské bytosti. Zapneme aktivní snění." Vyrazili jsme ranním vlakem a přijeli do vesnice, jež ve svém názvu odkazuje na čest. Poslední část cesty se k nám do malého motoráčku vtěsnala velká a hlučná, asi dvacetičlenná skupina výletníků, kteří měli namířeno stejným směrem. Došlo mi, že jsou součástí našeho putování a budou nám dělat 'zrcadlo kultury'.


Z jedoucího vlaku jsem všiml třech nádherných, mocných dravců, kteří postupně proletěli okolo a nesli zvláštní znamení síly ve svých pažích. Bylo to dobré znamení. Síla byla na blízku. Vyputovali jsme z vlaku vlastní cestou. Pustili jsme se napříč podzimním polem, podél osiřelé konstrukce pro pěstování chmele. Ponořili jsme se do ticha a pomalu stoupali vzhůru. Bylo v tom něco nesmírně důstojného. Naše nohy se bořily do měkké hlíny, jež se na nás nabalovala ve velkých kusech, až naše nohy postupně ztěžkly. S každým krokem jsem cítil, že tohle je živá Země, jež k nám mluví. Země - nesmírně inteligentní a laskavá bytost, vědomá si toho, že po ní putujeme za poznáním. Hluboké tajemství, na kterém máme přítomnou účast tím, že jsme tady. Po chvíli připoutal moji pozornost malý kámen, napůl zabořený v hlíně. Spontánně jsem se pro něj shýbnul a našel mapu naší cesty. Byla tam vyznačená jedna ku jedné. Použil jsem ho tedy jako buzolu nebo GPS přístroj a on nám začal ukazovat, kudy máme dál putovat.



V ostré zatáčce, která přesně odpovídala obrazu na kameni jsem si na blízkém poli všiml třech srnek, jež vztyčily své štíhle krky a zvědavě nás pozorovaly. A pak jsem je 'uviděl' - světelná bytí, posetá nádhernými stříbrnými hvězdami, jež překrásně zářily do Krajiny. Nechaly se uvidět. Byl jsem u vytržení. V tom jako kdyby uviděly, že jsem je uviděl, otočily se a ladnými skoky mizely v ranním oparu. Když jsme vyšli ze zatáčky, to pole bylo zcela prázdné. Doputovali jsme do lesa a zastavili se u lidské cesty, jež protínala jeho okraj. "Víte co udělá divoké zvíře, když narazí na lidskou cestu?", zeptal jsem se. "Dobře a obezřetně se rozhlédne. Nejdřív vlevo, potom vpravo. A pak vykročí, aby ji, zcela nepozorováno, přešlo. A přesně to uděláme dnes my. Zůstaneme na dohled. Ani blíž, ani dál. Jen na dohled lidskému." Šlhali jsme do strmého kopce a prchali před pozorností kultury, kterou jsme tušili někde hluboko pod námi. Uviděl jsem prastarou skálu, která se ukázala jako srdce hory. "V tomto místě se hora otvírá, aby nabídla svá tajemství. Tady najdete přechod.", zněla instrukce. Hrabali jsme se nahoru doslova po čtyřech, každý krok horzil pádem a pak jsem ji uviděl - malou, téměř neznatelnou zvířecí stezku v napadaném listí. Zastavili jsme se u ní a řekl jsem: "Zde překračujeme hranici lidského světa a vstupujeme do čarovné hloubky lesa. Tady naše cesta skutečně začíná."

Vystoupali jsme ještě výš a lezli mezi mechem pokrytými skalami, jak ukazoval kámen - průvodce. Po chvíli jsme našli nádherné malé plateau, obklopené živými stromy, šípkovými keři, pokryté měkkou trávou, s nádherným výhledem do zamlžené Krajiny. Postavili jsme zde malý šamanský oltář a vyndali bubny. "Přišli jsme, abychom se s hlubokou pokorou spojili s touto živou Krajinou. Jsme připraveni pracovat pro ni jako čarovné bytosti, které si přišly pro poznání." S tímto záměrem jsme vstoupili do světa za oponou a započali svou pouť. Záhy po našem vstupu jsme uslyšeli hlasitý výkřik. Připomínal něco mezi lidským (dívčím) a ptačím (dravčím) křikem. Byl velmi velmi blízko a zachytili jsme ho doslova naživo - tělem. Můžu o něm říct jen to, že byl z druhé strany. Při svém putování jsem uviděl a ucítil dávné putující, kteří procházeli touto Krajinou. Napojil jsem se na ně a vnímal je zcela jasně a živě. Cítil jsem naživo tehdejší Krajinu a pocity prastarých putjících v ní. Uviděl jsem, že putovali za jedinou věcí - za přežitím. Můj starý šamanský buben jsem poslal do živého světa a on se pro svého nového spoluputujícího pojmenoval jako OLEN. Ať mu přinese štěstí!



Po skončení cesty jsme putovali ještě výš mezi divokými trny šípkových keřů a zůstávali dál v hloubce napojení na Krajinu. Mocnou, moudrou, divokou, tajemnou, živou bytost, která nám dala jen letmo nahlédnout do svých pradávných hlubokých tajemství. Cítili jsme živý, Duchem skrznaskrz prodchnutý prostor, jenž dává všemu živému naději na přežití. Při našem společném sdílení na vrvholu hory se z oparu Krajiny vynořilo poznání. Uviděl jsem, že ti dávní putující se zapsali do živé paměti a zanechali za sebou energetickou stopu, jež se ukázala jako zvláštní těžko popsatelné modrobílé světlo. Každý jejich krok byl otisknut do živé paměti věčnosti. Došlo mi, že naše lineární kontinuita času je pouhá iluze. Byli jsme to my sami, tři muži putující za poznáním, jež umožní přežít, kdo tady zanechal ty stopy. Byli jsme těmi třemi letícími dravci se silnými pažemi, i těmi třemi srnami s těly plnými zářících stříbrných hvězd. Byli jsme tam a byli jsme živí. Zapsali jsme se do živé paměti a zanechali v ní své stopy. Naše kroky vedly do navždy a my jsme se uviděli. Nakonec ke mně dputovalo poznání, jež se zapsalo hluboko do mého těla:

"Pro zachování života je nutný POHYB."

Jednou nohou tady,
druhou tam,
kde vnitřní smysl,
tam se dám.

Z hloubky odvine se,
prach živého,
ovane nás
a oživí.






Jaroslav Dušek: Jak být svobodný v nesvobodném světě



Jak být svobodný v nesvobodném světě - tedy v tom, čemu říkáme 'nesvobodný svět', protože se to tak zdánlivě jeví být, a protože to tak vlastním zatuhlým jazykem denně potvrzujeme a udržujeme při životě? Pusťte si nádherný, na hlubce položený, šamanský příběh z úst Jaroslava Duška o našem vlastním středu, spojencích, dřímajícím božství, duši, srdci a o svobodě, která neleží nikde mimo nás.








More: tak trochu příběh nás všech

Krátký film 'More', který by se klidně mohl jmenovat 'Tak trochu příběh nás všech', vznikl v r. 1998 v dílně amerického filmaře Marka Osborna. Vytvořil pozoruhodnou sondu do duše, ploužící se na pokraji vysílení v totálně šedém a nešťastném světě, toužíc po štěstí a barevnosti. Když se jí nakonec podaří dosáhnout barevnosti, zjistí, že jí stále něco strašně chybí. Film pro mě přináší zvláštní poselství o tom, že každý si v sobě neseme svůj vlastní originální potenciál, který čeká na probuzení. A že není 'probuzení' jako 'probuzení'. Film vznikl před čtrnácti lety, tedy v době kdy jsme se mnozí z nás (mně nevyjímaje) potáceli v totálním 'bezvědomí' o tom, kdo skutečně jsme a kam na Zemi putujeme. Dílo, naléhavé stejně mocně tehdy jako dnes, kterému dnes snad o něco málo víc porozumíme.






Dobré jitro s Jaroslavem Duškem

Rozhovor, plný zajímavých a na hloubce položených témat, který vedl Jaroslav Dušek, naloděný na vlnách Českého rozhlasu již v jedenáctém dni, šestého měsíce, roku 2006, máte nyní k dispozici v celé jeho krásné vlnové délce. Přeji vám všem dobré, harmonie plné, jitro, prodchnuté čistou krásou a hlubokým souladem.

Část 1.

Část 2.

Část 3.






Business 2.0 - dejte lidem smysl, dají vám sebe.



Motto: Dejte lidem smysl, dají vám sebe.

Odpovězte si co nejupřímněji na následujících pět otázek:
1. Přijdou vám některé věci u vás v práci přinejmenším podivné?
2. Těšíte se na pátek odpoledne víc než na pondělí ráno?
3. Musíte chodit do práce, abyste se uživili?
4. Cítíte se být tím co děláte ve vaší práci systematicky vyčerpávaní?
5. Ztratili jste vnitřní hluboký smysl proč chodit do práce a jediným důvodem jsou peníze nebo odpočinek od blízkých?

Pokud jste alespoň třikrát odpověděli 'ano', tak vám gratuluji, protože jste se ocitli blízko svého 'bodu nula'. Bod nula je zlomové a přechodové místo, odkud se buď padá do totálního vyčerpání a nemoci, nebo se začíná jít opět nahoru. Podle toho čemu sami přitakáme. Já si už před nějakou dobou vybral vnitřní živost, sílu a tvořivost. A především permanetní živý kontakt s vlastním vědomím. Zjistil jsem, že k tomuto záměru se většina existujících firem (a je jedno kdo je jejich vlastníkem) spíše nehodí. Proto jsem začal tvořit v novém. Možná vám bude mých pár postřehů z této cesty k užitku i inspiraci.






Kresby naživo ze Štědré u Toužimi

Na včerejší přednášce ve Štědré u Toužimi jsem velmi rád spolupracoval s mým skvělým kamarádem Liborem Kormanem, který pro nás zachytil 'to nehmotné a neviditelné' a přinesl několik nádherných živých kreseb, o které se s vámi rád dělím. Libor dnes ke svým kresbám doplnil tento text: "Děkuji za včerejší zkušenost. Bylo to hodně živý a dalo to energii dopředu. Ilustrace jsem zkoumal a oproti Kladnu (společné vystoupení ve Sluneční čajovně Kladno) víc dýchají. Zvýšený podíl bílé dává větší sílu barevnému dění. Děj je takto koncentrovanější a má větší hustotu sdělení. Zbytek je už pak na pozorovateli, aby zjistil, v jakém rozpoložení se nachází jeho vnímání. Velmi často je v dnešní době naše vnímání zmrzačeno kulturou, proto zkuste při pozorování každé kresby tak dlouho zadržet dech, dokud už nemůžete, pak přejděte k další a opakujte proces. Hned pochopíte, co znamené síla modré, síla žluté, strohost linky, chvění barev a spoustu jiných poznatků vnímání. Stačí na chvíli ohrozit jednu z našich důležitých životních funkcí a vše začne vypadat jinak. Žádný nádech a výdech není samozřejmý. Važme si toho. Libor."











Příroda je inteligentní. Jako člověk.












V přírodě je skryta velmi vysoká inteligence. To, co je pro indiánské obyvatele deštných pralesů samozřejmé, si teprve nyní hledá cestu do myšlení západních vědců.

O změnu v chápání inteligence přírody se snaží vědec Jeremy Narby, antropolog se švýcarskými kořeny, který vyrůstal v prostředí západního velkoměsta. Byl vychováván jako většina z nás: osvojil si materialisticko-racionální vzdělání, které chápe rostliny a živočichy víceméně jen jako stroje či automaty. Poté pracoval jako antropolog, a více než dva roky strávil u různých indiánských kmenů v povodí Amazonky. Původně mu šlo o to ve své práci ukázat, že Indiáni své okolí vnímají také racionálně, tedy podle západních hledisek. Již brzy ale v něm vzrostlo podezření, že zvolil nesprávné měřítko. Důvod? Pro lidi z průmyslových zemí je příroda něčím, co mohou nějak využitkovat, zatímco pro jihoamerické Indiány je příroda především inteligentně jednajícím prostředím.
Jeremy Narby si začal stále více uvědomovat, že příroda přímo překypuje inteligencí. „Každá jednotlivá buňka našeho těla se podobá celému včelímu úlu s jeho záměrnou, cílenou aktivitou,“ řekl v rozhovoru pro německý časopis Hagia Chora. Zvířata, rostliny, houby i samotné bakterie projevují jasnou tendenci činit samostatná rozhodnutí, a vyvíjejí vlastní vzorce jednání. Hlavní obtíž je samozřejmě v tom, co si vlastně máme pod pojmem „inteligence“ představit, a jak ji definovat.

Chytré včely v bludišti

Pojem inteligence pochází z latinského inter-legere , což znamená „volit mezi možnostmi“. Inteligence tedy předpokládá schopnost vykonávat rozhodnutí. Rozdíl v inteligenci člověka a zvířete může být ve schopnosti vyznat se ve složitých věcech. Člověk žije v komplikovaném technickém prostředí, zatímco zvířata jednoduchým způsobem v přírodě. Jejich intelekt je tedy mnohem jednodušší. Pokud bychom ale inteligenci brali jako schopnost přizpůsobit se svému prostředí, jsou zvířata přinejmenším stejně inteligentní jako člověk – anebo možná ještě chytřejší, protože si svoje prostředí většinou nepoškozují.
Při dalším pátrání po inteligenci v přírodě začal Jeremy Narby ve francouzském Toulouse, kde vědci prováděli výzkum týkající se inteligence včel. Výzkumník Martin Giurfa z laboratoře pro výzkum zvířecího chování u francouzského Národního střediska pro přírodovědecký výzkum (CNRS) nedávno ukázal, že včely si umí poradit s abstraktními pojmy.
Giurfa a jeho kolegové provedli experiment, při kterém poslali včely skrze jednoduché bludiště ve tvaru písmene Y. Vstup do bludiště byl označen modrou barvou. Včela, která prolétávala vstupem, se tak dostala na křižovatku, kde se mohla rozhodnout, jestli se vydat směrem napravo, nebo nalevo. Jedna cesta byla označena modrou barvou, druhá žlutou. Včely, které se rozhodly pro modře označenou cestu, se na konci setkaly s nádobou s cukerným roztokem, zatímco ty, které si vybraly žlutou cestu, nedostaly žádnou sladkou odměnu. Včely rychle zjistily, že na konci cesty, která je označená stejně jako barva na vstupu, na ně čeká cukr. Jinými slovy: pojem „to stejné“ pro ně byl synonymem pro odměnu.

Vějířová palma na vandru

V dalším pokusu byl vstup do bludiště označen jiným symbolem, vodorovnými linkami. Také v tomto případě se včely dostaly na místo, kde se musely rozhodnout mezi dvěma cestami. V jedné trase byly linky horizontální, v druhé vertikální. Včely bez váhání létaly k tomu vzoru, který odpovídal znaku na vstupu. Experimenty také ukázaly, že včely předávaly své znalosti z jednoho smyslu do druhého – pokud se naučily pojmu „stejný“ prostřednictvím pachů, byly schopné svůj závěr aplikovat na znaky vnímané zrakem. I když tedy včely mají 100 000krát méně neuronů než člověk, jsou schopny používat abstraktní pravidla. Martin Giurfa tak stále více dochází k závěru, že zvířata nejednají mechanicky, ale jsou schopna činit rozhodnutí a mají vlastní rozum.
Včely jsou tedy cítící, inteligentní bytosti, a nikoli létající stroje. A co třeba rostliny? Ty přece nemají mozek… Co říká věda o inteligenci rostlin? Výzkum v tomto směru vedl vědec Anthony Trewavas z Univerzity v Edinburghu. Rostliny nemají myslící orgán, ale přijímají informace a reagují, protože celý jejich organismus je aktivní. Komunikují prostřednictvím molekulárních a elektrických signálů z buňky do buňky, podobným způsobem, jako pracují i naše neurony. Ačkoli tedy nemají mozek, celé jejich tělo se jako jediný celistvý mozek chová.
Například vějířová palma (Washingtonia robusta ) díky svým opěrným kořenům dokáže cestovat za sluncem. Svoje kořeny vystaví na slunečné straně a kořeny ve stínu nechává odumírat; v průběhu několika měsíců skutečně mění místo svého růstu. Putuje tímto způsobem, chrání se před konkurujícími sousedy, hledá co nejvíce slunečního svitu, a činí tak inteligentní rozhodnutí o svojí cestě. Anthony Trewavas uvádí, že je „jasným příklad účelného chování rostlin a rostlinné inteligence.“

Krásná matematická struktura přírody

Je patrné, že inteligentní jsou samotné principy, na kterých příroda stojí, takže zvířecí či rostlinné inteligenci se vlastně není třeba příliš divit. Poukázal na to jihokorejský vědec Jae Woo Park, který přišel na to, že přírodě je vlastní velmi krásná matematická struktura. Nazval jí strukturou „tří a osmi počátků“. Park přitom vychází ze starověkého čínského myšlení, kde podle této struktury je vystavěna například čínská Kniha proměn (I-ťing).
Pro přírodu je jednak charakteristické číslo tři, v tomto počtu se vyskytuje mnoho jejích stavebních prvků – například cukry, tuky a bílkoviny, tři druhy RNA, nebo třeba proton, elektron a neutron. Stejně tak je důležité číslo osm: na osm částí lze dělit zvířecí či rostlinné tělo. Podle tohoto pohledu tak má jasnou souvislost například skutečnost, že člověk má osm druhů zubů (od řezáků až po stoličky), a fakt, že existuje osm skupin chemických prvků. Jak lidské tělo, tak i chemické prvky jsou totiž vystavěny podle stejných matematických principů.
Jestliže existenci této struktury uznáme, může do jisté míry přestat činit potíže otázka, jak je možné, že z přírody neživé se vyvinula příroda živá. Je tomu tak mimo jiné proto, že jak atomy, molekuly, nerosty, buňky i složité organismy fungují podle stejné organizační struktury tří a osmi počátků. Příkladem takové matematické struktury je Fibonacciho řada, která vzniká součtem předchozích čísel (0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21…) Podle této řady jsou organizovány například semínka slunečnice, plody ananasu, listy zelí, nebo třeba i šnečí ulity. Takové matematické principy už ve vědcích vyvolávají úvahy o tom, zda může být příroda skutečně zkonstruována Bohem, a do jaké míry jsou oprávněné teorie o inteligentním plánu.

Vrány provozující snowboarding

Jeremy Narby tvrdí, že rod homo sapiens sapiens je vlastně z evolučního hlediska velmi mladý, a neměl tudíž příliš mnoho času na rozvinutí svých schopností. Tento druh s vysokým čelem a špičatou bradou je na planetě Zemi teprve 200 tisíc let, což je pouhých 10 tisíc biologických generací. Z hlediska vývoje druhu je to velmi krátká doba. Zatímco jaguáři či jiné šelmy měli mnohem více času, jak zdokonalit své schopnosti a svůj způsob přežití.
Příroda nás tedy určitě ještě v mnohém překvapí. V nedávné době například vědci zjistili vysokou inteligenci vran, které se v určitých ohledech vyrovnají primátům a používají jednoduché nástroje. Při sjíždění zasněžené střechy domu si sedaly na víčko od sklenice, a používaly tak svůj vlastní primitivní snowboard…

via VTM.cz