Kontinuum

Kontinuum [něco nepřetržitého, co je považováno za souvislé a spojité, bez vnitřní struktury].

'Planetary Collective' je skupina filmařů, vizuálních mediálních kreativců a myslitelů, kteří pracují s kosmology, ekology a filozofy, aby prozkoumali některé z velkých otázek, jimž čelí naše planeta v současné době.

Jejich prvním počinem byl úžasný film 'Overview', který připravili ke 40. výročí slavné fotografie 'Modrá koule', zachycující Zemi z vesmíru. Tento krátký dokumentární film zachycuje výpovědi kosmonautů, jimž cesta do vesmíru od základu změnila život, protože uviděli Zemi z nové perspektivy. Tato zkušenost je poprvé popsána jako tzv. 'Overview Effect' (Efekt přehledu) autorem Frankem Whitem v roce 1987. Jde o hluboký zážitek, který totálně transformuje vědomí a perspektivu, s níž astronaut vnímá planetu a místo lidstva na ní. Společnými rysy této zkušenosti jsou nesmírný pocit úžasu z planety, hlubší pochopení vzájemného propojení veškerého života a obnovení smyslu pro odpovědnost za péči o životní prostředí.  Jak k tomu poznamenává jeden z astronautů, Edgar Mitchell: "Ve vesmíru se vám rozvine okamžité globální vědomí, orientace na člověka, intenzivní nespokojenost se stavem světa a nutkání s tím něco udělat. Odtamtud, z měsíce, vypadá mezinárodní politika tak nepatrně. Máte chuť chytit politika za zátylek a odtáhnout ho čtvrt miliónu mil ven a říct: Dívej se na to, ty parchante."

Film 'Overview' pro vás ve volných chvílích překládám a dřív nebo později se objeví na stránkách Nového Bohatství. Nyní je to ale nový film 'Kontinuum', kdo potřebuje vaši pomoc. 'Kontinuum' je celovečerní dokumentární o tom, odkud jsme přišli, kdo jsme, a o možnostech pro naši budoucnost.
Skupina Planetary Collective na filmu intenzivně pracuje poslední zrhuba tři roky a hledá finance na jeho dokončení. Pokud to vaše situace umožňuje, přispějte. Bude to stát za to.







Lovestory: příběh srdce


Motto: Nyní spojte ruce a s nimi i svá srdce.
William Shakespeare

Pamatuji si, jak jsem jako dítě četl knížku 'Slovácko sa nesúdí' a narazil v ní na jednu pasáž, která mnou hluboce ostřásla. Týkala se jednoho vysloužilého válečného veterána, kterému tak trochu přeskočilo a lidé si z něj tropili srandu. Autor na stránkách doslova plakal nad jeho osudem a vzpomínal na vlastní frontové zážitky z první světové války: "Celou dobu jsem si říkal, že tam na druhé straně leží v zákopech stejní chudáci jako my. Proč se nás nenechají setkat tváří v tvář? My už bychom se nějak domluvili! Dal bych jim ochutnat naší slivovice a věřte, že bychom se nakonec objali."

Je to naivní? Nemožné? Nepravděpodobné? Ne tak docela. Svědčí o tom i příběh izraelského grafika Ronnyho Edryho, který když už se válka mezi Izraelem a Iránem zdála na dosah ruky, sdílel na Facebooku plakát sebe a své dcery s odvážnou zprávou: "Iránci ...my vás ." Další Izraelci rychle vytvořili plakáty se stejnou zprávou a Iránci jim odpovídali stejně. Tento jednoduchý akt komunikace inspiroval ke vzniku překvapivého množství komunit jako "Izrael miluje Irán", "Irán miluje Izrael" a dokonce "Palestina miluje Izrael". K tomu dodám jen tolik, že co si sami nevytvoříme, nebude.







Země je zázrak



Motto: Země je zázrak. Život zůstává tajemstvím. Ve velkém dobrodružství života na Zemi má každý druh svoji roli, i své místo. Nikdo není zbytečný, ani škodlivý. Všichni jsou v rovnováze.

Vzbuzují ve vás tato slova příjemně vzácné chvění? Pak zřejmě hrají na strunu vašeho původu, vaší originality, vašeho místa určení. Všichni jsme součástí celku, zvaného příroda. Nikdo není daleko, ani blízko. Všichni se nacházíme uvnitř našeho společného domova. Naše místo na Zemi nám patří stejně, jako patří všem našim živým druhům. Putujeme společně, bok po boku, hlubokým, prastarým kosmem, v němž dosud nepoznaná síla vdechla společný osud všemu živému. Tím, že jsme živí, patříme do jedné rodiny. Hovoříme společným jazykem. Jsme naladěni na stejnou vlnu. Rozumíme si, akceptujeme se a prokazujeme si vzájemný respekt. Sdílíme dar společného vědomí, jehož prostřednictvím jsme spojeni v neviditelné síti života, jako hvězdy na jasné noční obloze. Cítíme, že někde v hloubce nás samých bublá život a připomíná nám, kdo doopravdy jsme. Odkud jsme přišli a kam patříme.



Země je zázrak. Člověk je živoucí součástí tohoto zázraku. Země ho vydechla ze svého prachu, aby tvořil. Jsme zde. Teď a tady. Každý jeden sám. Vše, co máme, je přítomný moment a vědomí sebe. Teď. Teď. Teď. Máme své ruce, máme jazyk. Máme své živé tělo a tlukoucí srdce. Vše, co potřebujeme, je si vzpomenout. Sami na sebe. Na to, kým doopravdy jsme. Probudit se. Otevřít se. Najít se. Teď. Teď. Teď. Nikdy jsme nebyli blíž sami sobě, než teď. Nikdy nebudeme blíž sami sobě, než teď. Vzít své ruce a vložit je do času. Tvořit. Vědomě vyrůst. Země je naším domovem. Bezdomovectví je iluze, protože všichni máme Zemi, kde jsme doma. Nejen lidé, ale i zvířata, rostliny, voda, vzduch a vše živé, pro co zatím nemáme popis. Jsme uprostřed dokonalého celistvého bytí. Permanentně přítomného a otevřeného života, čekajícího na naše napojení. Kosmos prostě jen tak tiše vyčkává, až zapneme své rozšířené vnímání a projevíme svou skutečnou kvalitu. Tak na co ještě čekáte?






Domov: jak dlouho ještě?

Už zhruba měsíc pro vás ve volných chvílích překládám a titulkuji spektakulární film s názvem 'Home' (Domov), který vznikl v roce 2009 spoluprací Yann Arthus-Bertranda, mezinárodně uznávaného fotografa a autora knihy 'The Earth From Above', a producenta Luca Bessona. 

Jak o svém díle sami říkají:
"Žijeme ve výjimečných časech. Vědci nám říkají, že máme zhruba 10 let na to, abychom změnili svůj způsob života a odvrátili tak fatální ekologickou katastrofu, která je v opačném případě nevyhnutelná."

Film 'Home' není na první pohled příliš veselá podívaná, koneckonců již brzy se budete moci přesvědčit sami. Přesto cítím, že i pod tou obrovskou tíhou současných událostí, jež nabírají čím dál rychlejší spád, přetrvává naděje. Nevím přesně odkud pramení, ale cítím, že život se nevzdá tak jednoduše. Obchody s emisními povolenkami, tak připomínající středověké kupčení s odpustky, nás nezachrání. Je to jen karikatura na téma 'jak uspokojit veřejné mínění a zase na tom nějak vydělat'. Bude to bolet, ale musíme se změnit a spojit, abychom se zachránili. Předtím, než uveřejním přeložený film 'Home' se podívejte na dvoudílný dokument, jenž vznikl z materiálů, jež byly tzv. "navíc" a nemohly být použity ve filmu. I samy o sobě stojí za to.









Stísněné byty v Hong Kongu, focené přímo seshora



V polovině loňského roku vydal The Economist žebříček světově nejlidnatějších měst a Hong Kong zaujímal jedno z čelných míst. Mnoho obyvatel Hong Kongu žije v hrozných podmínkách. Ve snaze upozornit na tento problém, připravila Společnost pro komunitní organizace sérii fotografií, z nichž je patrné, o jak velký problém se jedná.

Podle SOCO žije přes 100.000 lidí v malých "skříňových bytech". Jedná se o prostory o výměře 40 čtverečných stop, jež vznikly dalším dělením malých bytů. Obyvatelé těchto míst spí v jednom rohu, stravují se v jiném, ukládají zde své věci a sledují televizi.

Tyto širokoúhlé fotografie zachycují, jak stísněné tyto prostory ve skutečnosti jsou. Pouhým umístěním fotoaparátu se širokoúhlým objektivem pod strop místnosti vidíme vše, co je umístěno v jedné místnosti. Každý snímek navíc obsahuje QR kód, který vás nasměruje k petici vládě Hong Kongu.

Cramped Apartments in Hong Kong Shot From Directly Above hongkongabove 2

Cramped Apartments in Hong Kong Shot From Directly Above hongkongabove 3

Cramped Apartments in Hong Kong Shot From Directly Above hongkongabove 1

Cramped Apartments in Hong Kong Shot From Directly Above hongkongabove 5



















Mladý Němec ví, jak žít bez peněz

Mladý Berlínčan chce svojím správaním bojkotovať konzumnú spoločnosť.

Už tri roky žije 29-ročný Raphael Fellmer so ženou a dvojročnou dcérkou bez peňazí. Nič nekupuje a nič neplatí. Šaty a nábytok má od známych. Namiesto MHD používa bicykel. Dlhšie vzdialenosti chodí stopom. Za práčku nedal ani cent: bola z druhej ruky a jej majiteľovi na revanš pomohol pri renovácii bytu. Najprv to bola len cesta z Nemecka do Mexika. Trvala 11 mesiacov, ale Fellmera nestála ani cent. To ho inšpirovalo. Jedlo mu dajú supermarkety zdarma Jedlo a pitie si nájde v kontajneroch supermarketov: potraviny a nápoje, ktorým už vypršal dátum spotreby. Tento „containering“, teda kontajnerovanie vzniklo už v 90. rokoch v USA. V Nemecku si jeho prívrženci musia dávať pozor. Môžu byť zadržaní pre krádež alebo porušenie domového poriadku. Odpad je totiž súkromný majetok a „loviť“ ho je trestné. Fellmer však tvrdí, že tieto poškodené produkty „zachraňuje“. Mladý Berlínčan chce svojím správaním bojkotovať konzumnú spoločnosť. V každom prípade už niečo zmenil: jeden berlínsky potravinový reťazec nepotrebné potraviny pravidelne odovzdáva Fellmerovi a jeho medzitým už asi 80 pomocníkom. Kontajnerovanie už nie je nutné. A majiteľ reťazca je rád, že sa mu odpad znížil o polovicu. Od štátu nič nechce Väčšinu potravín potom Fellmer dáva ďalej do „obchodu zadarmo“, kde každý môže venovať potraviny, ktoré už nepotrebuje. Veď v nemeckých domácnostiach sa často vyhadzujú úplne nedotknuté produkty. Fellmer nepoberá sociálnu pomoc, od štátu nič nechce, ale kvôli svojej dcérke nechal celú rodinu zdravotne poistiť. Peniaze na to má z detských prídavkov.


via sme.sk





Vědomí času 3. března v Praze


V neděli 3. března v 19.00 hod. se na vás těším naživo, v podkroví Divadla Kampa se šamanskou přednáškou VĚDOMÍ ČASU. Rezervaci míst si můžete zajistit zde.





Vědomí času ve Valašském Meziříčí


Nejnověji se na vás těším naživo s přednáškou VĚDOMÍ ČASU ve Valašském Meziříčí, tuto neděli 17. února od 18:00 hod. v čajovně u tří dýmek. Další termíny pomalu přibývají na www.novevzdelani.cz





Začínáme v sobě tvořit čtyřvláknovou spirálu DNA

Na světové vědecké scéně zavládlo vzrušení. Vědci univerzity v Cambridge poprvé v historii identifikovali čtyřvláknovou spirálu lidské DNA. Co to znamená? Hodně.

21.12.2012 jsme, podle učení velkých kosmických cyklů, ukončili éru tzv. 'železného věku' a vstoupili do 'věku znovuzrození', jímž nyní prochází celá planeta Země a všichni její obyvatelé. Tento přechod se vyznačuje postupným navyšováním vědomí a změnou společné 'atmosféry'. Provází ho také postupné uvědomování si energie v její ryzí (univerzální) podobě a s tím spojené objevy jejího využití. Doslova to znamená, že stojíme na prahu revolučních změn v oblasti tzv. 'volné energie' a s tím souvisejících změn okolo nenásilného postupného zániku starého pojetí mocenských struktur světa 1.0, známých jako spolupracující uskupení 'politiky - byznysu - médií'.

Prof. Shankar Balasubramanian před obrazem Annie Newmanové, reprezentujícím čtyřvláknovou DNA.

Jsme živé kosmické vnímače, jejichž frekvenční pole se mění (rozšiřuje) spolu se změnami a novým energetickým uspořádáním časoprostoru Univerza. A právě energie, projevující se primárně ve formě vibrací - je tím, kdo nám v nejbližší době asi nejvíc změní život. Objevem čtvrtého vlákna lidské DNA jako by vědci říkali, že v lidských bytostech se nyní tvoří 'nová anténa' - příjimač nových, dosud netušených možností.



Naše slunce vyzařuje stále více světla (jelikož získává stále více světla z galaktického středu - srdce, čili z černé bílé/díry v jejím středu), díky čemuž dochází k tomu, že všichni a všechno v naší sluneční soustavě začíná stále více zářit a měnit se z báze uhlíku 6-6-6 (6 elektronů - 6 protonů - 6 neutronů) na bázi uhlu 12, s mono-atomickým jádrem, čili s jádrem, obsahujícím pouze jeden neutron (12+1, což koresponduje s posvátnou geometrií obsaženou v Metatronově kostce). Tím dochází k mutaci veškerých hmotných projevů existencí, při které se všichni a všechno stává stále více světelným a méně hmotným projevem existence.







Jaroslav Dušek: rozhovor o životě

Jaroslav Dušek poskytl internetové televizi powertalk.cz zajímavý rozhovor o toltéckém vědění a moudrosti indiánů, péči o zdraví, hraní společenských rolí, studiu na vysoké škole, setkávání s mentálně hendikepovanými, delfínech, smutku a mnohém dalším. Užijte si ho alespoň tolik, jako jsem si ho užil já.



Prispej
Pinterest

Dogma se dá uvolnit jedině volným smíchem z plic, při němž zvoní v uších

(C) youngprimitive.cz

George Carlin byl americký bavič a skvělý komik, jemuž nebylo nic svaté. V jazyku nalezneme pro pojem "není mu nic svaté" nadějnou oporu. Spočívá v uvolnění. Je zajímavé, že vše, čeho se nám během posledních zruba tří tisíc let dostalo z vůdčích kruhů, mělo formu dogmat, jež nakonec vždy vedly k udržení autoritářského strnule podřízeného statu quo, jenž byl sice časem kulturálně modifikován, ale zároveň také mocensky sofistikovaně utužován a prohlubován. Není proto divu, že současný globalizovaný status quo vrcholí právě v této době a ve tvaru, jenž je popsán známým citátem: "Nejvyšší forma otroctví je ta, kde si otrok své otroctví už ani neuvědomuje." ... a je ochoten se za něj dokonce prát, dodávám já a narážím na nedávnou celospolečenskou reality show s místy až extatickými projevy, kterou jsme nazvali 'volby' a jež vyprodukovala kohosi, koho jsme si následně instalovali jako takzvaného 'prezidenta'. Z pohledu skutečnosti Univerza naprosto virtuální zážitek, který se nikdy doopravdy nestal, pro mnohé lidské bytosti ovšem absolutní fakt, který pocítili na svých tělech a na kterém staví svůj život. Dogmatu takzvaných voleb se George Carlin moc hezky dotkl ve známém videu 'Já nevolím!', dalšího tisíciletého dogmatu - náboženství - se moc hezky a vtipně dotýká ve videu 'Desatero'.