Poslechněte si hudbu, kterou hrají stromy


Motto: Nejpřímější cesta do vesmíru je skrz lesní divočinu.
- John Muir

Napadlo vás někdy, že by letokruhy stromů mohly posloužit jako zvuková stopa? Jinými slovy, že by bylo možné umístit řez stromu na gramofon a hrát z něj hudbu jako z dlouhohrající desky? Rakušana Bartholomäuse Traubecka to napadlo a vytvořil elektronický hudební "překladač", díky kterému mohlo vzniknout sedm experimentálních nahrávek z různých rakouských stromů, mimo jiné dubu, javoru, ořechu, buku a jasanu. Každý strom má svůj osobitý originální zvuk díky měnícím se charakteristikám letokruhů, své pevnosti, tloušťce a rychlosti růstu. Poslechněte si výňatek nádherné skladby z letokruhů jasanu.



Prispej
Pinterest

Zprávy ze Sítě života


Motto: Příroda je součástí naší lidskosti a bez jistého povědomí a zkušenosti s tímto posvátným tajemstvím přestává být člověk člověkem.
- Henry Beston

Pro někoho to bude znít podivně, pro jiného povědomě. Někdo tomu neporozumí, jiný to bude považovat za "starou vestu". Včera v noci jsem naživo prožil pozoruhodnou snovou skutečnost, jež byla doprovázena přímým napojením na Síť života a dotýkala se i popisu našeno (lidského) napojení na ni. Dovolte mi o tom podat krátkou zprávu.

Ukázala se jako všudypřítomná, všeobepínající a všemi směry se rozprostírající, nikým a ničím nedotčená a nedotknutelná, velmi jemným a delikátním na hraně viditelnosti bleděmodře zářícím předivem vzájemně se ovlivňujících vláken spojená síť, dohromady tvořící jeden zářící "nekonečný oceán života". V něm společně pluje všechno živé jako jeho jednotlivé části, přičemž obsah "oceánu" by se dal pojmenovat jako "dostatek všeho". Pochopil jsem, že Celek je víc, než součet jednotlivých částí. Všechno je na všech úrovních velmi jemně a neviditelně propojeno a delikátně spolu pracuje. Asi jako když ryby plují oceánem a svým pohybem způsobují jemné vlnění, jež se postupně spojuje a mísí s jiným vlněním jiných ryb, živočichů a na té nejjemnější úrovni také rostlin a mikroorganismů. Všechno spolu na zvláštní rovině vědomě koexistuje, doplňuje se a podporuje ve vzájemné existenci růstu života, byť někdy za cenu života vlastního (vědomé přitakání kosmickému Řádu).

Potřebujeme jiný, moudřejší a snad také poněkud mystičtější pojem zvířat. Ve světě starším a daleko komplexnějším než je ten náš se pohybují hotová a dokončená, obdařená rozsahem smyslů, o které jsme buď přišli nebo je nikdy nezískali, žijí podle hlasů, jež nikdy neuslyšíme. Nejsou bratry, ani poskoky; jsou jinými národy, zachycenými spolu s námi v síti života a času, spoluvězni nádhery a útrap země.

Nejzajímavější pro mě bylo pozorovat kudy a jak se na Síť života napojuje lidská bytost. Odpověď mě víc než překvapila. Nikudy a nijak. Jsme totiž její nejpřirozenější součástí a každá naše část toho, co považujeme za sebe - tedy za svoji osobnost - je zároveň plovoucí (tekutou) součástí Celku. Není nutné se nijak napojovat. Je to součástí našeho nejzákladnějšího nastavení - naší lidskosti - se kterou přicházíme na tento svět. Není nic, než to co je. A to co je, je živá skutečnost, kterou stále dokola obnovujeme a tvoříme svými "vlnami" na snové úrovni. Oceán života je naše snová skutečnost, rovina vědomí, na které tvoříme osudy nejen své vlastní, ale ovlivňujeme jimi i Celek. Ty nejjemnější z hloubky vyvěrající tendence budoucího směru našich událostí vysíláme do okolí prostřednictvím vlastních vln, jež se potkávají s jinými vlnami jiných (nejen) lidských bytostí, mísí se s nimi, navzájem se ovlivňují a buď sílí, aby vytvářely události, nebo slábnou a mizí docela. Známe přece z vlastní zkušenosti pojmy jako "vlna extremismu", nebo "vlna solidarity". Jsme jako hejno, obrovské nádherné lidské hejno, které se tu a tam nechá strhnout jedním, jindy zase jiným směrem, jako to často pozorujeme na obloze u ptáků. Kdo nebo co je tím hlasem, jež nás vede?

Poezie je stejně důležitá pro porozumění jako věda. Je nemožné žít bez úcty, jako je nemožné žít bez radosti.

Ještě jedna zvlášnost se mi během napojení ukázala. Pojmenování lidských bytostí jako tzv. "front endů". Matně tuším, že ve světě počítačového kódování se tohoto pojmu užívá v určité fázi přípravy projektu a že se jeho prostřednictvím testuje finální podoba projektu - front end - přední část toho co je vidět. Nevidíte, co je za tím, vidíte pouze to, je vám ukázáno - co se jeví na displeji být. Lidské bytosti se natolik ztotožnily se svojí "front endovou" konsenzuální realitou, že ji přijaly jako jedinou platnou. Prostřednictvím uzákoněných dogmat a tabu jsme se uazmkli v určitém typu vnímání, jenž se vyznačuje nedostatečně rozvinutým (zakrnělým) napojením na Síť života. Chybí nám permanentní živé spojení na Celek. Myslíme si, že stojíme mimo (snad taky že jsme "něco víc") a tímto vědomím vysíláme do Sítě života zvláštní vlny, způsobující podivuhodné anomálie, jež by se daly popsat podobně jako rakovina v lidském těle - nedostatek nejzákladnější lásky.

Do každého prázdného rohu, do všech zapomenutých věcí a zákoutí se příroda snaží nalít život.

Jak toto poznání přetavit do praxe? Jak ho přenést do života? Pro mě osobně leží vodítko v nejzákladnější a nejpřirozenější lidské laskavosti. Jinak by se též dala nazvat "vzetím na milost". Stačí přestat všechno a všechny neustále soudit, protože soud vždy probíhá z určité zafixované pozice vlastního přesvědčení o určitém typu pravdy. Přestat všechny a všechno vidět v těch nejčernějších barvách. Dovolit si nemít názor znamená automaticky se mít líp a dovolit jiným mít se líp. Dovolit si cítit se volněji. Být laskavým vůči sobě (svým vlastním prohřeškům, nezodpovědostem a selháním) a odpustit si je. A odpustit všechny prohřešky všem, kdo se kdy prohřešili proti mě, protože ve skutečnosti se nakonec nejvíc prohřešili proti sobě samým. V Síti života je všeho permanentní dostatek. Obživy. Lásky. Porozumění. Život jimi přímo kypí a snaží se proniknout do všech prázdných rohů, zapomenutých věcí i zákoutí. Do všech bolavých, zraněných částí duše. Je mi dodnes záhadou proč tak moc lpíme na tom, aby se nám nepolepšilo a děláme všechno proto, aby staus quo zůstal zachován.

Prispej
Pinterest

Libor Vojkůvka - Smršť z Moravy


Libor Vojkůvka je malíř - živel. Nádherný, svérázný, divoký a nespoutaný živel, proudící si svou vlastní cestou. Jsem nesmírně rád, že přijal naše pozvání a obohatil Relove Summit Prague 2013 o svou nádhernou osobu.



Prispej
Pinterest

Peter Živý - Živóóóóóóóóóót!


Kdybych měl nějak charakterizovat Petera Živého, pak by to bylo jedním slovem - "život". Vlastně ne, byl by to živóóóóót, protože ocitnout se v poli Petera znamená ožít, natáhnout se, zpružnět a hlavně si hrát. Už se nemůžu dočkat našeho příštího setkání!



Prispej
Pinterest

Iva Pondělíková - Pomáhat a vést


Iva Pondělíková je konzultantkou v jedné z předních společností, specializujících se na rozvoj manažerů. Podívejte se na její životní cestu, která ji přivedla k poslání, jež by se dalo shrnout jako "pomáhat a vést".



Prispej
Pinterest

Patrik Kee - Když zpívá celé tělo


Patrik Kee je nádherný člověk, kamarád a vynikající zpěvák. Na svém workshopu v rámci RELOVE SUMMIT PRAGUE 2013 naučil lidi jaké to je rozezpívat celé tělo.



Prispej
Pinterest

Jan Bílý - Tantra a konstelace

Doporučuji jeden z nejlepších textů na téma 'polarity' jaký jsem za poslední dobu četl. Je v něm nádherně a velmi nenápadně ukrytá odpověď na mnohé otázky, týkající se ano/ne, dobře/špatně nebo nahoře/dole. Zvláštně zatlačil na moji vlastní únosnost, proto ho velmi rád sdílím dál. Nesmírně inspirativní čtení z pera našeho předního mistra konstelací.

Zamyšlení u příležitosti Janova vystoupení na Tantra-Festivalu 2014

Dva pojmy, které jako by spolu nesouvisely. Tantra je prastará východní nauka o dosažení osvícení skrze meditaci, symboly, obřady a rituální sexuální spojení, tedy propojení mužské (jang) a ženské (jin) energie. Naproti tomu se – aspoň na první pohled – konstelace jeví jako terapeutická metoda k urovnání a harmonizaci vztahových záležitostí uvnitř „systému“, kterým rozumíme například rodinu, firmu nebo organizaci.

ALE: Dva z mých tří nejdůležitějších učitelů jsou Osho a Hellinger; tedy indický mystik (a pro tehdejší bulvár „sex guru“) a ten druhý původně katolický misionář. Zdá se tedy, že spojování zdánlivě neslučitelného je asi mým údělem. Pokusím se tedy vysvětlit, co pro mne tvoří onen most mezi tantrou a konstelacemi. Budu používat definice, se kterými možná nebude každý souhlasit. To mě ale coby zastánci a propagátorovi „mnohačetné pravdy“ vůbec nevadí, neboť právě to, co nezapadá do našich předem připravených definicí, je to, co rozšiřuje naše obzory.

Tak nejprve tantra – v Česku (a nejen zde) poněkud zprofanované slovo. Se sexem nemá mnoho společného, ani s jakýmsi „lepším“ sexem. Cíl tantry je podobně jako u meditace osvícení, to znamená hluboké a trvalé zažití jednoty s univerzem. Nebo uvědomění si své esence. Či prozření. Definicí osvícení je nekonečně mnoho, protože každá definice se zakládá na slovech a těmi nelze hluboké zážitky popsat. Takže cíl je pro tantru i meditaci stejný – rozdíl je pouze v tom, jak se na ten vrcholek osvícené velehory dostaneme.

Alespoň pro mě je tantra „ženská“ metoda, zatímco (například zenová) meditace „mužská“. Jak to přijde? Meditátor, aniž by odmítal svět nebo z něho utíkal, vnímá prázdnotu. Jeho prvotní postoj je tedy „ne“, i když je tato negace pozitivní a láskyplná. Naproti tomu říká tantrik „ano“ a to bez rozdílu ke všemu, co přichází. Základ tantry je tedy plnost, což se mi jeví, oproti meditaci, jako zásadní rozdíl.

Tantrická cesta vypadá na první pohled jednodušeji, více „juicy“, šťavnatě. Není divu, že je tantra na západě, s jeho orientací na konzum, zábavu a sex (a to speciálně mezi mladými lidmi), docela „in“. Jenomže ve skutečnosti neznamená tantra ani zdaleka „juicy sex“, ale přitakání k úplně všemu, nečinění rozdílu mezi „ano“ a „ne“, mezi správným a špatným, vhodným i nevhodným, mezi krásným a ošklivým. Což je docela husté...

Takový malý příklad: Jeden z proslulých žáků Osha, Swami Veeresh, svého času provozoval v Holandsku meditační centrum, pokud se tak dá říkat místu, kde se docela často „chlastalo, hulilo a šukalo“. Jedním z nejproslulejších, ale i nejnáročnějších jeho workshopů byl jakýsi „Tantra-Intensiv-Maraton“, týdenní prakticky nepřetržitý experiment pro dvanáct mužů a dvanáct žen, kde každý muž MUSEL mít sex s každou ženou (samozřejmě i naopak :D). Seminář, u kterého si jen nějaký nadržený kohoutek může myslet: „Wow, to musí být úžasné!“ I takto může vypadat drastický způsob neodmítání čehokoliv, totiž neříci k nikomu a ničemu „ne“. Je samozřejmé, že je k tomu nejdřív nutné si vyřešit ještě základnější traumata a dovolit si říci „ne“ kdykoliv a kdekoliv. Ale nechytejte se slova „sex“. To není to primární. To důležité je přitakání všemu, co je, včetně toho, že moje partnerka dnes večer randí s někým jiným. A pozor – přitakání neznamená ani souhlas, ale ani otupění a mlhu!

A tady se dostávám k mému pojetí konstelací. Ty pro mě už dávno přestaly být jen terapeutickou metodou. Řeknu-li to una rovinu, řešení (mimochodem stále se opakujících) rodinných a vztahových problémů mě také už moc nebaví. Konstelace ale mají podstatně hlubší rozměr, než vyřešení tchýně či zdivočelého šéfa. Jejich hloubka se ukáže ovšem především tehdy, zabýváme-li se jimi trochu déle. Každý z mého konstelačního výcviku to zná. Během roku, který výcvik trvá, procházejí účastníci hlubokým procesem, který startuje téměř vždy směrem dolů. To je tím, že konstelace neobyčejně rozšiřují spektrum našeho vnímání a to první, co uvidíme, je to, co jsme do té doby vidět nechtěli...

Když totiž pracujeme s celým systémem (a to konstelace dělají neustále), začneme dříve nebo později také i „celkově“ vnímat. Začneme cítit, jak i toto patří ke mně, i tamhle to se nedá vyloučit, i tohle má právo na to, přináležet. A najednou jsme u tantry. Ono „ne“ je totiž po jisté době provozování konstelací velice těžké. Nejprve zjistíme, že nejen brácha, táta a babička mají právo na jejich způsob vidění světa, na svoji pravdu, ale nedej bože i moje manželka, a to třeba právě v okamžiku, kdy se s ní hádám a chtěl bych ji nejraději zabít. Co s tím?

Zde už není cesta k návratu do té původní, solidní a neotřesitelné „já-pravdy“. Pomalu se začneme učit přitakávat; špatnému počasí (pro dešťovky výborné), špatné náladě (přivádí nás k úsilí a pokroku), bolesti (upozorňuje nás na to, co zanedbáváme) a dokonce i špatným politickým stranám (někdo to prostě musí dělat ;-). Začneme nějak souhlasit s krizí, aniž bychom ji vyhledávali, přestaneme bojovat se strachem a smrtí, aniž bychom se stali morbidními. Staneme se tak, pomaloučku, více průchozí, tolerantní, méně strnulí. A to vše, aniž bychom ztráceli schopnost se v konkrétní situaci rozhodnout. A najednou uvidíme, kolik lidí si stále ještě navzájem ublížuje ve jménu pravdy, lásky či víry. A – i to je ok.

To je, aspoň pro mě, výsledek konstelací a začátek tantry. Opravdové tantry, nikoliv toho, co najdeme na webu jako rychlokurz, nebo o čem píše bulvár jako posledním výkřiku erotiky.

Hezký den vám přeje Jan.

Zdroj: janbily.blogspot.cz



Prispej
Pinterest

Filip Doušek - Hejno bez ptáků

Lidová moudrost říká, že celek je víc, než součet částí. Ale je-li tomu tak, jak zachytíme ten rozdíl? Co je hejno bez ptáků? I na to se ptá ve svém románu 'Hejno bez ptáků' o západní civilizaci a její slepé skvrně mladý spisovatel Filip Doušek.



Prispej
Pinterest

Václav Klapetek - Spojení se dřevem


Václav Klapetek je hluboce spojen se dřevem. Původní profesí specialista na tropické a subtropické zemědělství a vstrávil většinu svého profesního života v exotických krajinách. Aby se uživil i doma, musel začít od píky. Prorazil stavebnicemi krmítek a budek pro ptáčky.



Prispej
Pinterest

Dana Houdková - Hlasová bouře



Dana Houdková je pozoruhodná žena - kdyby byla Indiánka, jmenovala by se nejspíš 'hlasová bouře', nebo 'ta, co léčí hlasem' - svůj život zasvětila výuce zpěvu s lidmi, kteří se domnívají, že nemají sluch, nebo tak či onak neumějí zpívat. Již několik let vede skvělý pěvecký sbor složený z původně "nezpěváků" a ukazuje, že umíme vlastně cokoli, jen si to musíme sami sobě dovolit.

 

Prispej
Pinterest

Petr Václavek - Cesta ke hvězdám


Maně si vzpomínám na své vlastní vystoupení na Relove Summit Prague 2013,. Stejně je nesmírně zajímavé v jakém zvláštním snovém "oparu" mám celý jeho dvoudenní průběh. Kdyby neexistovaly video záznamy, měl bych pochybnost, odehrálo li se to celé v této konsenzuální realitě.



Prispej
Pinterest

Jaroslav Dušek - O nevýchově dětí


Podívejte se na hluboký, nesmírně zajímavý a inspirativní rozhovor s člověkem, jenž sám pro sebe používá označení Jaroslav Dušek na téma děti a jejich (ne)výchova.



Prispej
Pinterest

Vladimír Staňura - Spirituální proměna byznysmena na vrcholu


Vladimír Staňura je generální ředitel ČMSS, společnosti známé spíš jako Liška. Svou pozoruhodnou cestu v byznysu začal v době, kdy jsem se já narodil. Během posledních let prošel zvláštním procesem vnitřní spirituální proměny, o to hodnotnější, že se obešla bez nějakých výraznějších vnějším excesů. Podívejte se na velmi inspirativní video o tom, jak je možné v tichu a usebrání dosáhnout nových vnitřních obzorů a neztratit přitom vlastní integritu.



Prispej
Pinterest

Petr Fridrich - Naučte se smát


Petr Fridrich je úžasný člověk, který se učí lidi smát. A nedělá to pouze prostřednictvím svých kurzů smíchologie. Kdo máte tu čest ho znát osobně, víte o čem mluvím. Víc takových skvělých lidí na území naší krásné české země!



Prispej
Pinterest

Renata Ptáčníková z Viva Ostrava - Nebojte se přinést něco nového


Renata Ptáčniková, nádherná žena - rebelka - z Viva Ostrava se opravdu nebojí. Nebála se otevřít co-workingové centrum v Ostravě, kde provozuje nejzajímavější program v regionu, nebála se podpořit svého muže v jeho snu - pražírně a mobilní kavárně Laura - a neustále vymýšlí něco nového. Podívejte se na její inspirativní vystoupení, které bylo takříkajíc za pět minut dvanáct, protože krátce nato se jí narodila nádherná dcera.



Prispej
Pinterest

Lucie Lankašová alias kokoza.cz - Kompostováním k duševnímu zdraví


Lucie Lankašová je spolu s Kristinou Regalovou tváří sdružení kokoza.cz, v jehož rámci společně propragují nové formy komunitního zahradničení. Podívejte se na video o tom, jak je pro člověka zdravé sázet rostliny a pečovat o jejich růst.



Prispej
Pinterest

Dan Přibáň - Jak si zorganizovat vlastní expedici


Je to tady! Díky panu Romanu Nohejlovi konečně po roce postupně ožívají videa z Relove Summitu v Praze. Jedním z úchvatných řečníků byl i Dan Přibáň, kterého uvidíte dokonce dvakrát - jednou s jeho oficiální trabantí přednáškou a v tomto videu s workshopem na téma 'Jak si zorganizovat vlastní expedici'. Podívejte se, je to nejen velmi zábavné, ale taky hodně inspirativní.



Prispej
Pinterest