Viliam Poltikovič o situaci v Amazonii

Viliam Poltikovič se vrátil z Peru, kde spolu s odborným poradcem Petrem Chobotem natáčel materiál do filmu o peruánských šamanech, jejich učení a chápání světa. Podařilo se jim zachytit spoustu inspirativních, krásných a neobyčejně zajímavých výpovědí. Setkali se však i s šokující skutečností, které věnujeme tento rozhovor: naftařské společnosti brutálním způsobem likvidují nejen amazonský prales, ale i jejich původní obyvatele, kteří zde žijí.

Vegetarian.cz: 
Co to je Amazonie a čím je tak vzácná?
Viliam Poltikovič: Amazonie je největší tropický deštný prales na světě, soustředěný kolem veletoku Amazonky. Představuje nejen plíce naší planety, ale i databázi živých bytostí. Vyskytuje se zde největší počet druhů rostlin a živočichů na světě. Rostou zde obrovské nádherné stromy - živé bytosti, přes které k nám na planetu z kosmu proudí obrovská síla. Čerpáme z ní i my, Evropané. Amazonie skrývá spoustu neprobádaného, jsou zde rostliny a živočichové, o kterých nemáme ani ponětí. Šamani pomocí rostlin léčí i všechny moderní tzv. nevyléčitelné choroby.
Tyto rostliny se často vyskytují právě pouze v Amazonii. Prales skrývá i pozoruhodné památky starých civilizací, indiáni nám vyprávěli o celých městech zaniklých v džungli, o širokých kamenných cestách a zvláštních místech, kde se nacházejí obrovské kamenné monolity pokryté petroglyfy s tajemnými obrazci a symboly. Amazonie je zvláštní tajuplný svět, přes který k nám přichází obrovská inspirace, energie a síla, ať si to uvědomujeme či ne. A v neposlední řadě zde žijí i domorodé kmeny, které jsou naftařským a těžařským společnostem vlastně na obtíž.
Vegetarian.cz: Můžeš nás uvést do problému?
Viliam Poltikovič: Největší současnou hrozbou pro Amazonii je těžba dřeva a především ropy. Za naftařskými společnostmi je obrovská síla (která konec konců hýbe celým světem) a tu doprovází naprostá bezohlednost nejen vůči amazonské přírodě, ale i jejím původním obyvatelům. Indiáni nesou s těžkým srdcem těžbu stromů, protože velké stromy jsou pro ně posvátné a mezi ně patří i nejčastěji kácené mahagony a cedry. Při těžbě ropy naftařské společnosti nedodržují základní ekologická opatření, takže svou činností kontaminují řeky a jezera, ve kterých je potom otrávená voda. Umírají nejen ryby a ptáci, ale i indiáni, protože jiný zdroj pitné vody nemají.
To naftařským společnostem nevadí, naopak, jsou rádi, když je území bez indiánů. U jezera Rimachi jsme navštívili několik vesnic indiánů, kde 80 - 90 % obyvatel onemocnělo hepatitidou typu B. Toto onemocnění se začalo podezřele rychle šířit právě až po příchodu naftařů. Protože indiáni na toto onemocnění ve velkém umírají, tak záležitost začalo zkoumat i několik zahraničních odborníků včetně japonských. Nikdo z odborníků se ale z pralesa nevrátil a asi už ani nevrátí. Mezi indiány vládne strach z naftařů, kteří jsou tady neomezenými pány. Mají rychlé lodě, vrtulníky, zbraně. Mezi domorodci narůstá pocit vzdoru a na mnoha místech jsou ochotni bránit se třeba jen luky, šípy, oštěpy do posledního muže. Jinou volbu stejně nemají.
Vegetarian.cz: Zažil si tam v tomto smyslu něco na vlastní kůži?
Viliam Poltikovič: U jezera Rimachi jsme chtěli natočit výpovědi náčelníků několika kmenů odhodlaných k boji s naftaři. Když jsme s náčelníky projednávali natáčení, dozvěděli se to indiáni podplacení naftaři. Přistoupili k nám a řekli, že musíme okamžitě opustit toto území, nebo že nás zastřelí. Indiáni, se kterými jsme jednali, nás začali přemlouvat a naléhat, ať zůstaneme, že chtějí, aby se to natočilo a zveřejnilo. Jedna žena nám dokonce nabídla své tři krásné dcery, když zůstaneme. Muži vytahovali mačety a říkali, že si to se zrádci přes noc vyřídí, jen abychom zůstali.
Vegetarian.cz: Zůstali jste?
Viliam Poltikovič: Ne, situace byla opravdu vypjatá. Byl jsem tam jen s Petrem Chobotem, indiánským průvodcem a obsluhou malé lodi. Samozřejmě beze zbraní. Odjeli jsme. Ale podobné výpovědi a protesty indiánů jsme natočili na jiném území. Je opravdu smutné, že se o této situaci v Amazonii neinformuje a že je pro veřejnost neznámá.
Vegetarian.cz: Jak se k tomu staví peruánská vláda?
Viliam Poltikovič: Asi to přehlíží, peruánská vláda navíc tvrdí, že v amazonských pralesích nežijí žádné dosud nekontaktované kmeny. Tím jsou tedy velká území Amazonie prohlášena za pustá a otevřená dřevařským a naftařským společnostem. Ve skutečnosti jsme se se známkami a stopami nekontaktovaných domorodých kmenů setkávali jak v severní, tak v jižní Amazonii, kde jsme natáčeli.
Vegetarian.cz: Odletěli jste do Peru natáčet film o šamanismu. Čím Tě oslovil?
Viliam Poltikovič: Šamanismus je velice hluboká duchovní nauka, která má silný aspekt vědomé jednoty všeho. Propojuje člověka nejen se světem, který ho obklopuje, ale i se světy neprojevenými, paralelními, skrytými v jiných dimenzích. Šamani říkají, že vše je živé, vše má jednu podstatu, vše je propojené a se vším můžeme komunikovat. Jsou schopni svým vědomím opustit tělo a cestovat nejen do rozličných koutů naší země, nebo planet našeho vesmíru, jsou schopni vstupovat i do světa duchů a bytostí žijících v jiných dimenzích. Pomocí změněných stavů vědomí dokážou získat jakékoli informace nezávisle na časové lince. K tomu, aby se dostali do změněných stavů vědomí, jim často pomáhá ayahuaska.
Vegetarian.cz: Můžeš nám tuto rostlinu přiblížit?
Viliam Poltikovič: Je to liána, považovaná za rostlinu učitelku, živou bytost. Inteligenci. Je to jedna z možností rozvíjení a zdokonalování člověka, což je doloženo řadou vědeckých a lékařských výzkumů. Peruánští šamani nám vysvětlili, že je nikdo nevyučuje, že znalosti získávají přímo od rostlin. Ve změněném stavu vědomí, do kterého se dostanou pomocí ayahuasky, se přímo napojují na rostliny a ty jim samy sdělují své léčivé účinky.
Šamané říkají, že ayahuaska slouží k tomu, abychom poznali sami sebe a svoje možnosti, že čistí tělo i duši na fyzické i psychické úrovni a léčí. Zbavuje strachu, fobií, bloků. Léčí i těžkou drogovou závislost. Pozitivní účinky ayahuasky shledávají všichni, kteří s ní měli hlubší zkušenost. Natočili jsme například výpověď katolického kněze, který říká, že díky ayahuasce lépe pochopil boha a jednotu všeho. Policejní šéf velkého města Yurimaguas posílá pravidelně své muže k šamanovi pít ayahuasku, protože jak říká, "zlepšuje to jejich osobnost a práci samotnou".
Ve městě Tarapoto jsme natáčeli rozhovor s francouzským lékařem Jacquesem Mabitem, který tam vede centrum Takiwasi. Pomocí ayahuasky se zde léčí těžká drogová závislost a alkoholismus lidí z celého světa. Ayahuaskou se inspirují i obyčejní lidé, působí nejen terapeuticky, kdy se například člověku rozkryjí souvislosti ve vztazích s blízkými, ale ženy třeba vidí při ayahuasce vzory látek, kterými se potom inspirují při tkaní. Vidí například, jak mají vychovávat své děti. Ayahuasky existují desítky druhů s rozmanitými účinky, ale všechny rostou pouze a jedině v Amazonii.
Vegetarian.cz: Jak na Tebe Peru zapůsobilo?
      
Viliam Poltikovič: Je to naprosto jiný svět. Magická realita je v Peru mnohem více přítomna než v jiných zemích. Tam se neřeší, jestli UFO je nebo není, tam s tím žijí, přicházejí často do kontaktu, nejenže vidí UFO, ale i mimozemské bytosti... Prostí i akademicky vzdělaní lidé. Existenci UFO nám potvrdil i vládní expert, oficiálně však vláda zatím o tom nemluví, v naléhavém případě je však připravena veřejnosti vše vysvětlit. To, co pro nás patří do světa pohádek a mýtů, tam se děje. Jak jsou v Peru lidé jiní dokresluje i výrok taxikáře, který nás vezl do hotelu ve městě Tarapoto. Když jsme vystupovali, zářivě se rozesmál a říkal: "Vás dva má bůh rád. Já to vím. Já jsem s ním ve spojení." Těžko si představit, že by něco takového řekl taxikář v Praze.
Vegetarian.cz: Jak pomoci indiánům a Amazonii? Má vůbec smysl tady v Evropě o tom psát a informovat?
Viliam Poltikovič: Určitě má. Naše mysl tvoří. Naše myšlenky a pocity... Záleží na tom, jak jsme informovaní, o čem přemýšlíme, co si přejeme. .. Tím vytváříme a přetváříme realitu.

via transformace.org