Jak rostliny dokážou měnit (náš) svět

V BRITSKÉM MĚSTĚ, KDE PĚSTUJÍ VLASTNÍ ZELENINU, SE ZLEPŠIL OBČANSKÝ ŽIVOT A SNÍŽILA SE KRIMINALITA
V jednom malém britském městě Todmorden, zastrčeném mezi Yorkshierem a Lancashirem, poprvé začali vytvářet ovocné a zelinářské zahrady jako součást “Neuvěřitelně jedlého programu".
Čerstvé bylinky, šťavnatá zelenina, chutné ovocné plody mohou být pěstovány blízko občanských staveb, v universitních areálech, parkovištích supermarketů a dalších jiných míst města. Malé zahradní plochy, vyvýšené záhony a dokonce i maličké kousky půdy mohou být v této oblasti využity pro explozi čerstvé úrody a jsou volné pro každého, kdo chce a má zájem.
Toto vše je součástí programu” Neuvěřitelně jedlý”, který byl založen Marií Clear, místní babičkou a Pamem Warhurstem, bývalým majitelem místní restaurace známé jako Bear Café.
Toto duo sdílelo společný cíl vytvořit první město ve Velké Británii, které by stalo potravinově soběstačným a jejich vynaložené úsilí je velmi úspěšné, přinejmenším drží krok s poptávkou po výrobcích od místních obyvatel.
Tento program doposud zužitkoval 70 velkých placů po celém městě kde vysadili maliny, meruňky, jablka, černý rybíz, červený rybíz, jahody, fazole, hrášek, třešně, mátu, mléč rolní, tymián, fenykl, brambory, kapustu, mrkev, saláty, cibule a další zeleninu a bylinky.
Nejenže se místní lidé stali odběrateli těchto plodů, ale začali tento systém respektovat a nezneužívají ho.
“Jestliže vezmete kus trávníku, který sloužil jako psí toaleta a změníte ho na záhon plný bylin a ovocných stromů, lidé vám to nezničí. Myslím si, že jsme nastaveni neničit jídlo, ” řekl Warhurst na otázku, zda se neobává, že tyto volné plochy budou zneužité nebo poničené.
Naopak poznamenala skutečnost, že díky programu” Neuvěřitelně jedlý” se velmi zlepšily společenské vztahy a snižuje se zločinnost.
Tento program je tak úspěšný, že se mnoho dalších komunit ve Velké Británii (UK) a v cizině o něj zajímá a chtějí též začít se svými veřejnými zahradnickými programy.
Kromě zlepšení vztahů a snížení zločinnosti, “Neuvěřitelně jedlý” program obnovil nové ocenění jídla a jeho výroby, stejně jako novou inspiraci pro pokrokové společenství z celého světa.
Autor: Ethan A.Huff, pro NaturalNews
Překlad: www.jajsem.com